„Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt
ten nie może być dobrym człowiekiem.”
 
Artur Schopenhauer
„Czas spędzony z kotami nigdy nie jest czasem straconym”
 
Colette
„Kot może wszystko, Ty nie możesz nic. Będziesz tylko biernym obserwatorem jego
zuchwałych figli. Chyba, że zaakceptuje Twój czynny udział........”
 
Andrzej Zdobylak
„Wszystkie argumenty na podparcie ludzkiej wyższości nie są w stanie zaprzeczyć jednej
niezaprzeczalnej prawdzie: w cierpieniu zwierzęta są nam równe.”
 
Peter Singer

Profilaktyka

 

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi opartymi na publikacjach naukowych w naszym gabinecie system szczepień kotów oraz psów opiera się na trójstopniowy podziale:

1.szczepienia zasadnicze (core vacines ), które powinno otrzymać każde zwierzę i do nich należy:

  • psy-nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha 6,9,12 tydzień życia, następnie powtarzamy po roku i następnie co 2-3 lata,wścieklizna (ze względu na obowiązujące przepisy co roku )
  • koty-panleukopenia, herpeswiroza, kaliciwiroza 9,12 tydzień życia, następnie powtarzamy po roku i następnie co 2-3 lata

2. szczepienia dodatkowe (noncore vaccines ) – wskazane w przypadku zwiększonego ryzyka na daną chorobę-leptospiroza,parainfluenza,borelioza, herpeswiroza u psów, białaczka, dermatofitoza, chlamydioza, wścieklizna kotów.

3. szczepienia pozostałe

  • przeciw chorobom o łagodnym przebiegu,łatwym do wyleczenia lub samoustępującym bez powikłań (koronawiroza,herpeswiroza psów ) lub o niesprawdzonej skuteczności (koronawiroza psów,kotów,FIV ) lub o znacznych niekorzystnych reakcja poszczepiennych np. uniemożliwiających diagnostykę serologiczną (FIV)

 

FRETKI

Szczepimy od 8 tygodnia i następnie po 3 tygodniach (oba szczepienia przeciwko nosówce). Szczepienie przeciwko wściekliznie dołączamy fretkom wychodzącym oraz podróżującym za granicę. Szczepienie powtarzamy po roku i następnie co 3 lata ( jeśli wyjeżdza za granicę to co roku).

KRÓLIKI

Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w 8-10 tygodniu życia (myxomatoza i pomór królików). Szczepienie to należy powtórzyć po 4 tygodniach (jeśli nie zakończył się jeszcze sezon owadów kłujących, jak komary i meszki, które roznoszą choroby niebezpieczne dla królików).

4.. Zwalczanie pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych

W naszym gabinecie dysponujemy różnorodną gamą preparatów różniących się sposobem podania, zawartością substancji czynnych oraz czasem działania. Wybór preparatu zależy od tego czy jest to działanie profilaktyczne czy lecznicze, kocię, szczenię czy osobnik dorosły. Np.

  •  Odrobaczanie szczeniaka rozpoczynamy w 2,4 tyg życia preparatem w zawiesinie i następnie co 4 tyg do 6 m-ca życia, później co kwartał używając głównie preparatów trójskładnikowych w tabletkach.
  • Odrobaczanie kocięcia rozpoczynamy w 8 tyg życia preparatem w b.małych tabletkach.
  • Często u szczeniąt gdy dochodzi do zarażenia się kokcydiami czy robakami obłymi używamy specjalistycznego preparatu w zawiesinie po wcześniejszym badaniu kału.
  • Obecnie na rynku pojawiła się nowa generacja preparatów w smacznych tabletkach z grupy izoksazoli służących do zwalczania większości pasożytów zewn. w tym nużeńca oraz świerzbowca skórnego. Spełniają rolę profilaktyczną oraz leczniczą. Np w przypadku nużeńca połączenie izoksazoli+wielosiarczek wapnia (ciecz kalifornijska) miejscowo wg najnowszysch wytycznych amerykańskiego stowarzyszenia dermatologicznego stanowi najskuteczniejszą metodę zwalczania tego bardzo uciążliwego pasożyta.
  • Dostępny jest już preparat spot-one dla kotów, który służy do zwalczania pasożytów wewn. ( tasiemce, nicienie )
    i zewn.( kleszcze, pchły );
  • Obroże dla psów i kotów przeciwko ekopasożytom;

5. W naszym gabinecie posiadamy preparaty spot-one renomowanych firm. Proszę pamiętać iż wszystkie preparaty dla kotów można podać psom, ale nie wszystkie preparaty dla psów można podać kotom ( zdarza się iż klienci w ramach oszczędności kropelkę preparatu podadzą dla kota)